Forskare: Solsystemets nionde planet har hittats
Forskare har hittat tecken på att en hittills okänd planet döljer sig i vårt solsystems yttersta regioner.

I det iskalla Kuiperbältet i solsystemetsmest avlägsna områden döljer sig en hittills okänd planet.
Det anser i alla fall forskare vid California Institute of Technology, som påstår sig ha hittat tecken på att ett enormt objekt kretsar runt solen i de yttre regionerna av vårt solsystem. Om det stämmer är vårt solsystem upp på nio planeter igen, sedan Pluto för ett par år sedan degraderades till dvärgplanet.
Är stor som en planet
Forskarna, Konstantin Batygin och Mike Brown, har använt matematiska modeller och simuleringar för att identifiera ett enormt objekt, som de tror är stort som en planet. Deras resultat har publicerats på The Astronomical Journals webbplats.
De båda har inte observerat planeten direkt, men beräkningar baserade på studier av sex olika objekt i Kuiperbältet i solsystemets utkant indikerar att ett enormt, tungt objekt påverkar objektens kretslopp.