Skrotade flygplan ger torra trottoarer
Ett forskarlag har slagit två flugor i en smäll. Genom att använda rester från skrotade flygplan har man lyckats skapa ett material som passar perfekt att bygga trottoarer med.

Kolfiber från skrotade flygplan gör stenen slitstark nog att tåla genomströmmande vatten.
Genom att kombinera två vitt skilda problem har forskare vid Washington State University, USA, lyckats hitta en gemensam lösning på dem. Det första problemet var att utveckla ett nytt material till trottoarbeläggning.
Traditionella stenplattor är för kompakta för att regnvatten ska kunna tränga igenom, och det gör att gatorna på många ställen står under vatten vid kraftigt regn.
Slitage var ett stort problem
I takt med den globala uppvärmningen blir skyfall både häftigare och vanligare, och kloaksystemen hänger ofta inte med.
Tidigare försök med porösa plattor har varit hoppingivande, men de slits snabbt ned av det genomströmmande vattnet. Därför har forskarna genom att blanda kolfiber i betongen utvecklat en sort som är både porös och slitstark.