Nyligen sjösatte organisationen The Ocean Cleanup en stor flytande läns som ska samla in plastavfall i Stilla havet.
Nu följer man upp initiativet med en ny idé som ska lösa oceanernas avfallsproblem innan de uppstår.

Det ska ske med en katamaran som samlar in flytande plast redan i floderna.
Den autonoma katamaranen har fått namnet “The Interceptor” och är förankrad i bottnen mitt emellan flodstränderna.
Fartyget drivs av solceller
En flytande läns, som sträcker sig in mot den ena stranden, leder avfallet in i katamaranens “mun” där det lyfts upp till ett transportband så att vattnet kan rinna av.
Transportbandet leder plasten vidare till sex containrar och när de är fulla lämnar katamaranens övervakningssystem besked om detta till ett lokalt företag som hämtar avfallet.

Plastavfallet, som sammanlagt väger många ton, leds via transportband ned i sex containrar.
Lite längre nedströms floden ligger en annan katamaran och sträcker sig in mot den motsatta stranden med hjälp av sin flytande läns.
På så sätt kan det allra mesta avfallet samlas in utan att det går ut över övrig trafik på floden.
Katamaranens transportband och elektronik drivs av solceller som är placerade på taket och uppladdade batterier ser till att fartyget kan fungera utan avbrott.
Kan minska avfallet i havet med upp emot 80 procent
Beräkningar visar att en enda katamaran kan samla in upp till 100 ton plast per dygn.
Prototyper för The Interceptor tetas i Indonesien och Malaysia. The Ocean Cleanup hoppas sätta 1000 katamaraner i drift världen över före 2025.
Då skulle det enligt organisationen vara möjligt att fånga upp 80 procent av det avfall som i dag hamnar i haven.