Du skulle definitivt inte hamna på prispallen i Tour de France med en vanlig elcykel, eftersom de cyklarna är inställda på att stoppa draghjälpen när hastigheten överskrider 25 km/h.
Tour de France-etapperna cyklas nämligen i betydligt högre hastigheter och 2021 vann Tadej Pogacar tävlingen med i genomsnitt 41,2 km/h.
Men en så kallad speedbike fungerar dock lite annorlunda. Deras motorer stängs nämligen inte av vid 25 km/h, utan först vid 45 km/h.
Det finns dock sträckor då cyklistfältet åker fortare än 45 km/h och där skulle du hamna på efterkälken, vare sig din cykel har motor eller ej. Det händer exempelvis i början av etapperna, då cyklisterna försöker ta täten, samt i de plana finalerna, då sprinters och deras hjälpryttare cyklar i upp emot 70 km/h fram till mållinjen.