Världens fyra djupaste grottor ligger faktiskt i Georgien. Den näst djupaste är Kruberagrottan, som för ned grottforskarna 2 199 meter under jord.
Denna grotta är däremot 5,5 kilometer längre än Veryovkinagrottan, vilket betyder att nedstigningen relativt sett är mindre brant. Det är de branta passagerna som försvårar jobbet för grottforskarna, som måste använda samma utrustning som bergsbestigare för att komma ned i grottan och – inte minst – upp igen.
Bottnen nåddes 2017
År 2017 nådde en rysk expedition ledd av Pavel Demidov bottnen av Veryovkina, där grottan förgrenas vidare i små, labyrintiska gångar. Det kan därför inte uteslutas att en del av dem leder till ännu större djup.
De djupa grottorna har bildats av grundvatten, som under årtusenden har skurit sig ned genom den kalkhaltiga berggrunden.
Från borrhål som skapats av människan har vi lärt oss att grundvatten kan nå ned till nästan sju kilometers djup, och därmed är det också möjligt att det kan finnas grottor som går lika djupt.
LÄS ÄVEN: Världens största sjö