Tidigaste insektsöronen
Forskarna har undersökt 24 fossiler av vårtbitare från en utgrävning i Kina, som kan dateras tillbaka till juraperioden för 160 miljoner år sedan, då dinosaurier gick omkring på jorden.
Fossilerna var så välbevarade att det var möjligt att undersöka deras hörselgångar. Det innebär att de är de tidigaste insektsöronen vi känner till.
De tidigare rekordhållarna är 50 miljoner år gamla gräshoppor och vårtbitare hittade i Colorado.
Närmare analyser av de urgamla vårtbitarnas ljudsensorer i hörselgångarna visade att de är identiska med dem som dagens vårtbitare har placerade på det första benparets smalben.
Forskarna tror att insekterna har kunnat uppfatta alla arters första korträckande, högfrekventa lockrop, vilket har hjälpt dem att gömma sig för insektsätande rovdjur.
Längre tillbaka i tiden
Insekter tillhörde de första typerna av landdjur som sände ut ljudvågor genom luften över längre avstånd för att kommunicera med varandra.
En del insekter använde antenner för att uppfatta dessa vibrationer i luften, men vårtbitarna utvecklade i stället samma sorts öron som däggdjur, med en trumhinna som har hjälpt till att uppfatta vibrationerna.
Forskarna undersökte ytterligare ljudproducerande vingar hos 87 förstenade vårtbitarhanar som har hittats i Kina, Sydafrika och Kirgizistan, som är mellan 157 och 242 miljoner år gamla.
Analyser visar att dessa hanar genom att gnida vingarna mot varandra har genererat ett högfrekvent ljud på ända upp till 16 kilohertz – även kallat stridulation.
Det måste ha krävt hörselgångar för att uppfatta detta, så forskarna hoppas hitta fossiler med välbevarade hörselgångar som är ännu äldre.