Även om hål i tänderna är små till storlek är de ett stort problem för folkhälsan.
Miljardtals människor i världen lider av hål i tänderna och även om fyllningar kan lösa problemet är behandlingen inte optimal. Utöver obehaget vid borrning och bedövning håller lagningarna inte för evigt och många gånger måste de bytas ut.
Forskare har därför länge arbetat med att hitta ett sätt för att förhindra hål i tänderna – och nu verkar det som att en grupp kinesiska forskare har hittat en lösning.
Speciell gel återskapar förlorad emalj
En av de största svårigheterna vid tandproblem som exempelvis frätskador och hål är att tändernas skyddande emalj inte kan återskapas. Förlorad emalj är för alltid förlorad.
Men forskare från Zhejiang University School of Medicine har uppfunnit en gel som kan återskapa emalj och reparera skadade tänder.