Forskare varnar: Alkohol kan förändra barns ansiktsform
Forskare kopplar barns ansiktsform till moderns alkoholintag före och under graviditeten – och det krävs inte många droppar för att göra skada, enligt dem.

Som gravid behöver man inte dricka mycket alkohol förrän det finns risk att barnet tar skada. Och det gäller faktiskt även under månaderna fram till graviditeten.
Det är nog inte så många som har missat att graviditet och alkohol i stora mängder är en dålig kombination. Flera studier har nämligen visat att fostrens hjärnor med hög sannolikhet tar skada.
Men det är kanske inte alla som vet att även måttlig alkoholkonsumtion, motsvarande mindre än ett glas vin eller en öl för ofta under graviditeten, eller under månaderna innan, kan vara skadligt för barnet.
Det visar en studie genomförd av en grupp forskare från Nederländerna. Men inte nog med det.