Den nya, uppmuntrande överblicken har skapats av forskare som har studerat data som samlats in av Nasasatelliterna Terra och Aqua.
Satelliterna har så kallade spektroradiometrar vid namn MODIS och de har under de senaste två årtiondena skannat jordens vegetation genom att ta bilder av alla områden alla dagar.
Det norra halvklotet får mest ny skog
Något överraskande är det världens två mest befolkningstäta länder, Kina och Indien, som har bidragit mest till en grönare jord. För bägge länder gäller att de både har ökat sin lantbruksjord och sina skogsområden.
Särskilt Kina har genomfört storstilade trädplanteringsprojekt så att nästan 22 procent av det stora landet i dag täcks av skog.
Forskarna menar att den växande vegetationen bör tas med i klimatmodellerna eftersom den bidrar till att lagra stora mängder koldioxid som annars skulle hamna i atmosfären och öka växthuseffekten.