Egyptolog om hålrum: "Vi kan inte utesluta en skattkammare"
Fyndet av ett enormt hålrum i Cheopspyramiden väcker begeistring i expertkretsar – trots att innehållet i rummet är okänt.

”Fyndet är mycket intressant. Cheopspyramiden är den mest kända av pyramiderna och trots att den är studerad i minsta detalj döljer den fortfarande hemligheter.”
Så entusiastiskt uttrycker sig Åke Engsheden, som är egyptolog vid Stockholms Universitet.
Som många andra experter med djupa kunskaper om gamla Egypten har han svårt att slita jubla efter att två forskarlag nyligen drog slutsatsen att den stora pyramiden i Giza döljer en över 30 meter långt och hittills okänt rum.
Håller mystiken vid liv
Enligt Åke Engsheden är hålrummet sannolikt en del av pyramidens konstruktion. Det ligger över Stora galleriet – en lång gång som leder till pyramidens gravkammare – och egyptologen menar att hålrummet sannolikt avleder vikt från gångens takkonstruktion.