Vi har ärvt våra käkar från urtidshaj

Ett samarbete mellan svenska och kinesiska forskare visar att människors käkar kan spåras tillbaka till pansarhajar, som simmade i haven för 400 miljoner år sedan.

Vårt käkben kan spåras tillbaka till urtidshajen Qilinyu som levde för 400 miljoner år sedan.

© DINGHUA YANG/CHINESE ACADEMY OF SCIENCES

Käkar är ett mycket individuellt kännetecken för en art och nu visar en undersökning att människans käkanatomi kan spåras tillbaka till pansarhajarna som härskade i haven under en avlägsen urtid.

Det avslöjar ny forskning som paleontologer från Uppsala universitet har bedrivit i samarbete med kolleger från Kina.

LÄS OCKSÅ: Hajar i Sverige kan bli upp till tolv meter långa

Forskarna har undersökt fossil av två urtidshajar med namnen Qilinyu och Entelognathus, som båda hittats i det nuvarande Kina och som levde för omkring 423 miljoner år sedan.

Käkarna var överraskande lika

Trots att de båda arterna såg helt olika ut var deras käkben påfallande lika.

Nya undersökningar visar att käkbenen rent anatomiskt påminner om människans käkben.

De cirka tio meter långa pansarhajarna var de största rovdjuren under den geologiska perioden devon.

Fiskarna var bepansrade och krossade sina byten med vassa tandplattor.