2007 möttes forskarna av en kuslig syn när de undersökte en och en halv kilometer lång uttorkad lavatunnel i nordvästra Saudiarabien.
Långt in i Umm Jirsan-grottan hittade de stora högar med hundratusentals benrester från bland annat åsnor, gaseller, getantiloper, hästar - och även människor.
Först nu har zoologiska arkologer från tyska Max Planck -institutet förtydligat att en hyenaart troligen har byggt massgraven under 7 000 år.
Benrester pekar ut gärningsmannen
I en vetenskaplig artikel har forskarna analyserat bettmärken, spår av matsmältning och storleken på benen som kvarstår och jämfört analysen med egenskaperna hos de djur som är kända för att samla as i grottor.
Analysen indikerar att strimmig hyena (Hyaena hyaena) är de som satt tänderna i benen och samlat dem i årtusenden.
Massgravens ursprung har hittills diskuterats flitigt eftersom strimmiga hyenor inte längre lever i området.
Benen matchade artens beteendemönster med att samla ben djupt i grottor - till skillnad mot exempelvis varg.
Skadorna på benen är även förenliga med de strimmiga hyenornas käftar och tandställning.