Indeholder vingumme grisehud

Finns det gris i vingummi?

Gelégodis, som till exempel vingummi, får sin konsistens från gelatin som utvinns från kokt grishud och kalvben. Du kan dock inte känna om det är gris eller kalv i.

8 juni 2016

Genom att koka grishud och kalvben utvinner man gelatin som är ett gulaktigt geleringsmedel utan doft eller smak. Det används i bland annat vingummi och andra gelégodisar för att göra det formbart och gummiaktigt.

Gelatin är nedbrutet kollagen – ett protein från senor, hud och ben.

Det kan ersättas med pektin eller gummi arabicum.

Visste du det här om gelégodis?

? Jo längre du kan dra ut ett vingummi, desto mer gelatin är det oftast i det.? Vingummi som säljs i muslimska länder innehåller gelatin som gjorts av nötkreatur.? Vegetarianer kan också äta gelégodis. Visst godis framställs med hjälp av stärkelse eller agar-agar, som är en tropisk algart.Källor: Toms, Ekstra Bladet, Haribo

Det är löss i godiset

Det är inte bara hud från grisar eller kalvben som används i gelégodis.

Sköldlöss är också en viktig ingrediens som lindar in godiset i ett blankt och skyddande vax.

Läs mer om vilka andra läskiga ingredienser som man lägger i maten här:

Läs också

PRENUMERERA PÅ ILLUSTRERAD VETENSKAPS NYHETSBREV

Du kan ladda ned ditt gratis specialnummer, Vår extrema hjärna, så snart du har beställt vårt nyhetsbrev.

Kanske är du intresserad av...

Hittade du inte vad du söker? Sök här: