Ny skanner tar 3D-foton av tänderna

En ny 3D-teknik kan göra tandläkarnas arbete lättare, när de skall göra proteser till patienterna.

En ny optisk skanner kan snart ge patienter den perfekta tandprotesen betydligt snabbare än tidigare.
Fraunhofer-Gesellschaft
En ny optisk skanner kan snart ge patienter den perfekta tandprotesen betydligt snabbare än tidigare.

En nyutvecklad teknik kommer snart att kunna göra det betydligt lättare och snabbare att få en tandprotes som passar helt exakt. Det säger forskare vid det tyska Fraunhofer-Institut für Angewandte Optik und Feinmechanik i staden Jena.

Skall man i dag skaffa en tandprotes, måste man utrusta sig med rejält med tålamod. Man måste nämligen först ta ett bettavtryck av käken och sedan skapa gips- och vaxmodeller av tänderna, som därefter provas på patienten. Med den nya 3D-tekniken blir arbetsgången betydligt lättare. En optisk skanner förs in munnen på patienten och med mycket hög bildhastighet – en bild tas på bara 200 millisekunder – fotograferas varje tand i området ur flera olika vinklar, så att hela tandens yta och utseende kartläggs helt exakt.

På mycket kort tid registreras varje enskild tands ytprofil, och tandläkaren kan därefter med hjälp av ett speciellt datorprogram studera en detaljerad 3D-bild
av tanden och käkområdet runt tanden. Den insamlade informationen kan därefter överföras till den maskin som tillverkar själva tandprotesen.

Det enda problemet med 3D-tekniken är att den kräver att patienten sitter helt stilla, för annars blir bilderna otydliga. Det första försöket visar emellertid att skannerns höga bildhastighet minskar risken för att det uppstår problem.

Välkommen till nr 13/2010

Illvet: Läs bl a om maneter, klimatets väktare, om lösningen på migränens mysterium och om en urgammal plåga, som kommit tillbaka.

Anmäl till nyhetsbrev

Gratis nyhetsbrev från Illustrerad Vetenskap. Registrera dig här:

Omröstning

Minnet hos möss och människor kan förbättras med genmodifiering och piller. Skulle du vilja ha en sådan behandling?


Hämta artikelserien 'I siffror'

Illvet: Visste du att man kan ha turen att få se 20 stjärnfall i sekunden när en meteorsvärm passerar?

2 x Illustrerad Vetenskap + valfri välkomstpaket = 49,50 kr.

Illvet: Få dina första 2 nummer och välj själv en av tre välkomstpaket för endast 49,50 kr.