Cookie- och Sekretesspolicy
  • Skapa ny profil
  • Logga in
  • Fråga oss
  • Människan
  • Natur
  • Jorden
  • Universum
  • Teknik
  • Historia
  • Tester
  • Prenumerera
  • Spela Quiz Battle!

    Spela Quiz Battle!

  • 3 fantastiska fördelar när du prenumererar!

    3 fantastiska fördelar när du prenumererar!

  • Nu kan du spela på illvet.se

    Nu kan du spela på illvet.se

  • Hur intelligent är du? Testa din IQ!

    Hur intelligent är du? Testa din IQ!

J. McDonald/All Over

OS: Vinst på teknisk knockout

De olympiska spelen ligger precis runt hörnet, och snart samlas all världens idrottare till ­tävlingar, där den bästa vinner – eller kanske snarare den som har varit bäst på att utnyttja ny teknik.

  • 28.05.2012
  • Av Henrik Bendix
  •  
  •  

Datorer övervakar nämligen ­träningen, analyserar resultaten och visar ­precis hur till exempel simmaren skall kunna kapa den sista avgörande hundradelen av en sekund för att snappa åt sig guldmedaljen. Nya material, en mängd sensorer samt blixtsnabba datorer har gjort sportvärlden till ett slagfält, där teknisk ”dopning” inte går att undvika, om idrottaren vill nå toppen inom sin sport.

De flesta av vinnarna vid de kommande olympiska spelen i London kommer att ha utnyttjat alla de möjligheter som den vetenskapliga utvecklingen ger.

Med högteknologiska redskap kan idrottarna optimera sina prestationer och tänka ut bästa möjliga vinnarstrategier gentemot sina medtävlare.

Biomekanisk videoanalys

På elitnivå studeras grenarna ur flera olika vinklar för att förbättra den enskilda idrottarens prestationer. Ett av de populäraste hjälpmedlen är biomekanisk videoanalys.

Den innebär att idrottarna följs med speciella videokameror, som kan filma i hög upplösning med över tusen bilder i sekunden. Efteråt kan tränare och idrottare analysera rörelserna i alla detaljer med hjälp av datorer med avancerad programvara. Datorerna har blivit så kraftfulla att analysen kan ske i realtid, varför idrottarna blixtsnabbt kan få svar på om något skall rättas till.

Alla rörelser registreras och analyseras

Utöver video använder idrottarna och deras tränare olika sensorer för att komma fram till var man skall göra en extra insats. En box stor som en tändsticksask kan innehålla radiosändare, GPS, accelerometer, gyroskop och kompass, som alla drivs av ett laddningsbart batteri. Boxen kan till exempel sättas på en löparsko eller runt vristen på en simmare och redovisa allt om idrottarens rörelser.

Dessutom använder idrottarna tryckkänsliga plattor för att till exempel mäta avstampet i ett hopp. Andra sensorer kan kontinuerligt berätta hur effektivt kroppen tar upp syre, hur snabbt blodet cirkulerar och hur hög blodsockerhalten är.

Forskarna har inte bara koll på idrottarna medan de tävlar utan ger dem även tips om kost eller om att sova på ett speciellt sätt, som kan förbättra deras prestation.

Idrottare sover sig till god kondition

I de grenar som kräver uthållighet tränar idrottarna på hög höjd, där det finns mindre syre. Då reagerar kroppen genom att öka mängden blodkroppar, så att musklerna kan uppta mer syre. En toppidrottare kan faktiskt sova sig till bättre kondition genom att ligga i ett syretält med låg syrehalt i luften.

Tekniken kan ta överhand

I vissa fall har utvecklingen gått så långt att det har varit nödvändigt att begränsa användningen av modern teknik så att sporten inte blir en teknisk kapplöpning, där det inte är bästa kvinna eller bäste man som vinner.

Det gäller till exempel inom cykling och simning, där de internationella förbunden justerat reg­ler­na för att bevara fokus på vem som faktiskt är bäst, inte på vem som har tillgång till den mest avancerade tekniken.

Collection siblings

  • OS: Vinst på teknisk knockout
  • OS: Den dög inte
  • Sida 1 av 2
  • Nästa

Tema

OS-tema: Vinst på teknisk knockout

  • Video avslöjar boxarnas ömma punkter
  • Volleyboll: Datoranalys ökar hopphöjden
  • Seglarna matas med information om vädret
  • Dressyrryttare nyttjar elektronisk sadel
  • Skyttarna träffar med hjälp av laser
  • Löparna pumpas med teknik
  • OS: Cyklister utnyttjar vinden
  • Simmare övervinner vattenmotståndet
  • Spjutkastare tränar timingen med video

Relaterat innehåll

  • Rekordens tid är förbi
  • OS-tema: Vinst på teknisk knockout
  • Kampen för att få landet åter
  • Kroppens yttersta gränser
  • Varför springer man nästan alltid i vänstervarv?
  • Glada idrottare vinner mest
  • Rött är en vinnarfärg

National Geographic

  • Sarah krossar Usain Bolts rekord

Världens Historia

  • Nynazister hjälpte Münchenterrorister

Din profil

Logga in – eller skapa gratis en profil och få alla fördelar

Anonymous

Min profil

Rätt svar X

  • Prenumerera
  • Min IQ
  • Mina quiz
  • Mina spel
  • Vinn biobiljetter till Jurassic Park 3D

    Vinn biobiljetter till Jurassic Park 3D

    Vill du vinna biobiljetter till Jurassic Park 3D? Vi firar 20-årsjubileet för Steven Spielbergs moderna klassiker med en snabb tävling.

  • Få ett handsfree bluetooth carkit

    Få ett handsfree bluetooth carkit

    Kör bil och tala i telefon samtidigt. Välj ett handsfree bluetooth carkit, när du prenumererar på Nya Illustrerad Vetenskap. Pris för 2 nummer: 79 kr.

  • Få ett exklusivt knivset i teflon

    Få ett exklusivt knivset i teflon

    Som prenumerant på Illustrerad Vetenskap har du massor av fördelar. Just nu får du dessutom ett läckert knivset, när du beställer 2 nummer. ENDAST ...

Beställ nyhetsbrev

  • Spela Quiz Battle!

    Spela Quiz Battle!

  • För prenumeranter: Spännande temanummer

    För prenumeranter: Spännande temanummer

  • Nu kan du spela på illvet.se

    Nu kan du spela på illvet.se

    Motionera hjärnan med enkla och utmanande spel. Det handlar naturligtvis om vetenskap, om logik och om snabbhet ­- och om att ha kul!

  • Mest lästa
  • Senaste
  • Hur intelligent är du? Testa din IQ!
    Hur intelligent är du? Testa din IQ!
  • Tio i topp: Världens farligaste djur
    Tio i topp: Världens farligaste djur
  • Kan hasch bota?
    Kan hasch bota?
  • Quiz: 10 myter om sex
    Quiz: 10 myter om sex
  • Tema: Tornador
    Tema: Tornador
  • Quiz: Kryddor
    Quiz: Kryddor
  • Slipp leta efter nycklarna
    Slipp leta efter nycklarna
  • Kan Big Bang ha inträffat flera gånger?
    Kan Big Bang ha inträffat flera gånger?
  • Galleri: Fullträff
    Galleri: Fullträff
  • Årets studentpresent 2013
    Årets studentpresent 2013

Omröstning

Helt ny Illustrerad Vetenskap: Var med från starten – prenumerera här

Helt ny Illustrerad Vetenskap: Nyheter från vetenskapens fascinerande värld - prenumerera här

  • FAQ
  • Kundtjänst
  • Kontakt
  • Juridisk information
  • Om Illustrerad Vetenskap
  • Vetenskapens Universum

Menu

  • Fråga oss
  • Människan
  • Natur
  • Jorden
  • Universum
  • Teknik
  • Historia
  • Tester
  • Prenumerera
  • Spela Quiz Battle!

    Spela Quiz Battle!

  • 3 fantastiska fördelar när du prenumererar!

    3 fantastiska fördelar när du prenumererar!

  • Nu kan du spela på illvet.se

    Nu kan du spela på illvet.se

  • Hur intelligent är du? Testa din IQ!

    Hur intelligent är du? Testa din IQ!