I listan härnedan kan du se andra av de källor som har använts vid utarbetandet av ovannämnda artikel.
Listan har tillkommit som en service till dem av tidningens läsare som vill dyka djupare ned i det aktuella ämnet på egen hand.
Vi har inte möjlighet att hjälpa till med ytterligare information. Av principiella skäl kan vi heller inte lämna ut telefonnummer eller adresser till författaren eller de forskare som intervjuats.
Websites:
http://www.cerebromente.org.br/n11/mente/eisntein/cerebro-homens.html
http://www.findarticles.com/p/articles/mi_m1175/is_n11_v23/ai_8335327
http://abcnews.go.com/Technology/wireStory?id=535935
http://www.newscientist.com/article.ns?id=dn7069
http://news.bbc.co.uk/1/low/sci/tech/685321.stm
http://www.bioedonline.org/news/news.cfm?art=1170
http://www.womenshealthresearch.org/press/newsservice/030105.htm
http://www.medicalnewstoday.com/medicalnews.php?newsid=19109
Magazines:
Scientific American, May 2005, s22-29
TIME, 07/03/05, s46-56
Denna artikel kommer från tidningen Illustrerad Vetenskap. Registrerade användare kan fritt hämta artiklarna i arkivet, och det är gratis att registrera sig som användare på Illustrerad Vetenskap. Klicka på "ladda ned"- knappen. Om du inte är inloggad får du också möjlighet att skapa en ny profil.
Vissa bilder har på grund av copyright avlägsnats från PDF-dokumenten.
Se för övrigt också Juridisk information
Illvet: Läs bl a om maneter, klimatets väktare, om lösningen på migränens mysterium och om en urgammal plåga, som kommit tillbaka.
Illvet: Visste du att man kan ha turen att få se 20 stjärnfall i sekunden när en meteorsvärm passerar?
Illvet: Få dina första 2 nummer och välj själv en av tre välkomstpaket för endast 49,50 kr.