Medan vi väntar ...2

Stora plan flyger bra på biobränsle gjort av exempelvis alger

Biobränsle till flygplan har i försök visat sig vara ännu bättre än ­traditionellt bränsle.
D.J.Phillip/AP/Polfoto
Biobränsle till flygplan har i försök visat sig vara ännu bättre än ­traditionellt bränsle.

Vi kan tanka med biobränsle

Medan vi de kommande 25 åren optimerar världens trafikflygplan så att de förorenar mindre, är det bästa vi kan göra att tanka med biobränsle – alltså bränsle som producerats med växtmaterial som råämne.

Hittills har man bara utfört få fullskaleförsök, men de har i gengäld fallit väl ut. Stora passagerarplan flyger bra på bränsle tillverkat av alger eller oljehaltiga växter. Faktiskt har biobränsle visat sig vara bättre än det traditionella flygplansbränslet. Det innehåller mer energi per liter, liksom det väl tål den ­nedkylning som sker på hög höjd.

Flera oljehaltiga växter är lämpliga för flygplansbränsle, men det kommer att krävas en areal dubbelt så stor som Frank­rike om allt bränsle skall odlas på land. Därför är alger sannolikt det bästa förslaget. De kan odlas utan att lägga beslag på åkermark.

Lyckas man odla algerna i mycket stor skala, blir de också en möjlighet för biltrafiken. Tills vi har bytt ut bensinbilarna mot elbilar kommer det att vara bra om vi kan fylla grön bensin i tanken.

Välkommen till nr 13/2010

Illvet: Läs bl a om maneter, klimatets väktare, om lösningen på migränens mysterium och om en urgammal plåga, som kommit tillbaka.

Anmäl till nyhetsbrev

Gratis nyhetsbrev från Illustrerad Vetenskap. Registrera dig här:

Omröstning

Minnet hos möss och människor kan förbättras med genmodifiering och piller. Skulle du vilja ha en sådan behandling?


Hämta artikelserien 'I siffror'

Illvet: Visste du att man kan ha turen att få se 20 stjärnfall i sekunden när en meteorsvärm passerar?

2 x Illustrerad Vetenskap + valfri välkomstpaket = 49,50 kr.

Illvet: Få dina första 2 nummer och välj själv en av tre välkomstpaket för endast 49,50 kr.